Menu
RSS

Pochvala pre Šaľu od hostí z USA

Pochvala pre Šaľu od hostí z USA

Koncom septembra nás navštívila naša rodina z USA spolu s priateľmi. Veľmi sme sa na nich tešili, lebo sú to milí, priateľskí a veselí ľudia. Dvaja kamaráti, ktorí sa poznajú ešte z čias vysokoškolského štúdia, sa majú radi ako bratia a už roky navštevujú Európu spoločne.

Náš manželský pár Gabriel a Marisa žije v New Orleanse v štáte Luisiana a priateľ John s manželkou Mary v mestečku Reston, ktoré je predmestím Washingtonu D.C. v štáte Virginia. Minulý rok sme navštívili Reston aj my. Toto  mestečko sa mi veľmi páčilo. Keď sme sa prechádzali po čistých uliciach s nádhernou kvetinovou výzdobou, predstavovala som si, že aj Šaľa by raz mohla takto vyzerať... A tak sme s našimi dobrovoľníkmi v spolupráci s MsÚ začali na tejto náročnej úlohe pracovať.

Keď sme pripravovali program, chceli sme našim hosťom ukázať hlavne to, čo máme doma. Poprosili sme preto pani Veroniku Novákovú, riaditeľku archívu v Šali, aby nám pripravila krátku prednášku o histórii kaštieľa ako aj o koreňoch našej rodiny, pretože v archíve sme uložili naše rodinné fotografie a dokumenty. Jej prednáška ich veľmi zaujala, lebo sa dozvedeli aj to, že príslušníci našej rodiny patrili k prvým učiteľom v Šali a okolí a v tomto poslaní pokračovali aj ďalšie generácie. Gabriel s Marisou poznali osobne môjho otca Petra Bošňáka a vyslovili obdiv nad tým, že v jeho práci a úsilí o ochranu prírody Šaľania - dobrovoľníci pokračujú. Za skvelú prednášku v kaštieli ešte raz srdečne ďakujem pani riaditeľke ako aj mojej neteri Zuzanke, ktorá vynikajúco tlmočila.

Keď sme opúšťali areál kaštieľa, naši hostia sa nás opýtali, prečo nie je fasáda nádvoria kaštieľa dokončená, keď zvonka vyzerá budova tak pekne. Vysvetlila som im, že dôvodom je nedostatok peňazí v štátnej kase, ale veríme, že sa nám podarí na príslušných orgánoch dotáciu na tento účel vybaviť. V čase našej návštevy v kaštieli panoval na stavenisku CMZ-ky čulý pracovný ruch. V predošlom čísle Slova Šaľanov sme našli šikovný náčrtok celej stavby a tak sme hosťom vysvetlili, že keď k nám prídu nabudúce, tak si posedíme pri originálnej fontáne v novom zelenom centre mesta...

Večer sme mali objednaný lahodný čaj v Čajovni na konci vesmíru, kde sme si zahrali „Človeče“ za zvukov príjemnej hudby priamo z produkcie jej majiteľa Miloslava Kollára. Odtiaľ si naši hostia odniesli aj malé darčeky vo forme dózičiek s ich obľúbeným čajom.

Nasledujúci deň sme navštívili Dom ľudového bývania, kde nám pani Daniela Lomenová podala zaujímavý výklad o tradíciách ľudového bývania. Počas celého pobytu si výletníci užívali príjemné prostredie a personál v hoteli Centrál,  kde boli ubytovaní. Všetkým, ktorí prispeli k nevšedným zážitkom našich hostí  touto cestou ďakujem.

Samozrejme, že sme navštívili aj bratislavský hrad, staré mesto a Euroveu a povozili sme sa vláčikom po starobylej Nitre, ale naše mestečko dostalo najväčšiu pochvalu a na to sme patrične hrdí!
       
Ing. Gabriela Lacková
                                                                                      

Ďaľšie informácie

  • Adresa, GPS pozicia: Šaľa, Slovensko
Start from: Get directions Show Street View
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore

Facebook Login