Menu
RSS

Obnova parku pred SD vo Veči

Obnova parku pred SD vo Veči

Projekt obnovy Pribinovho parku pred Spoločenským domom vo Veči, je tento rok jeden z troch návrhov, ktorý sme prihlásili do nadácie Pontis, do projektu Naše mesto.

Do projektu sme sa prihlásili spolu s Mestským úradom Šaľa. Mesto Šaľa zabezpečí lavičky, dosky, objednané sú už u Juraja Polláka. Dňa 29. 04. 2014 sme začali s čistením betónov v parku. Na betónových podstavcoch sa nachádzali zbytky starého náteru a tiež mach a iné nečistoty. Po vyčistení sme betóny, polkruhové podstavce pod lavičky začali natierať bielou farbou. Za farbu Weber ďakujeme firme Stavmat-In.

Na obnove parku sa zúčastnili občianske združenia: OZ Šaľa - Tvoje mesto, OZ Petra Bošňáka a OZ Večania spolu so ZŠ Bernolákova. Z deviateho ročníka nám prišlo pomôcť 15 žiakov. Ďakujeme pani riaditeľke a učiteľom, že žiakov uvoľnili na 5-tu a 6-tu vyučovaciu hodinu na tento projekt. Podarilo sa nám zamaľovať 5 polkruhových betónových podstavcov pod lavičky. Budúci týždeň oslovíme ZŠ Hollého a spolu zo žiakmi ZŠ Hollého by sme chceli dokončiť natretie betónov.

Juraj Pollák prišiel vyskúšať ako pasujú dosky, ktoré pripravuje na sedenie v tomto parku. Boli trochu širšie, rozmery ešte upraví. Gabika Lacková, Janka Zlatá a Peter Andráši sa zamerali hlavne na zeleň. Suché stromy a kríky sme odstránili. Zdravé stromy a kríky sme ostrihali, aby boli odľahčené a vytvarované. Tento park bol veľmi zanedbaný, museli sme vypíliť až štyri vyschnuté stromy, ostrihali sme spodné konáre tují, aby sa pod nimi nezachytávali smeti. Okoloidúci Jožko Novák nás prišiel morálne podporiť, no po chvíli sa chytil roboty a orezal konáre agátu, ktoré boli nízko nad chodníkom na Komenského ulici a tiež zostrihal rozbujnenú bazu na šikovné kríky.

Zo stromu priamo pred SD Veča sme zrezali za pomoci Mareka Molnára niekoľko vetiev, ktoré bránili vo výhľade na sochu, ktorá je osadená pod stromom. Teraz je to o niečo lepšie, ale aj tak je socha nešťastne umiestnená a zanedbaná. Na ďalšej brigáde by sme chceli natrieť aj jej podstavec, ktorý bol pôvodne biely, no farba je už zošúchaná.

Celkový dojem z parku pred SD Veča veľmi kazí drevená búda, ktorá v minulosti fungovala ako obchod, no teraz už niekoľko rokov len chátra. Do budúcnosti by bolo vhodné, žiadať jej odstránenie.

Ďakujeme Janke a Lalimu Zlatým za keksíky Mila. Tieto keksíky dostal každý jeden účastník obnovy parku. Spravili radosť ako žiakom, tak aj dospelým účastníkov obnovy parku. Ďakujeme Ivanovi Kováčovi za pristavenie vlečky na odpílené konáre, uschnuté kríky. Ďakujeme železiarstvu Iwon za zľavu na náradie, ktoré sme zakúpili u nich na úpravu tohoto parku.

Na brigáde sa zúčastnili: Anna Šoltísova, Margita Jarošová, Margita Vadkertiová, Magdaléna Jarošová, Eva Sovíková, Magdaléna Lindáková, Terézia Feketeová, Marek Molnár, Róbert Andráši, Peter Andráši, Jana Zlatá, Gabika Lacková, Jožko Novák a žiaci 9. triedy zo ZŠ Bernolákova.

Budúci týždeň pokračujeme. Budúci týždeň sa aj dozvieme ako sumou podporí nadácia Pontis nákup zelene do parku pre SD Veča.

Róbert Andráši

Naposledy zmenenénedeľa, 04 máj 2014 15:12

Ďaľšie informácie

  • Adresa, GPS pozicia: 48.167266,17.89221
Start from: Get directions Show Street View
Pre písanie komentárov sa prihláste
návrat hore

Facebook Login